Förteckningen nedan visar fotografer med bidrag antaget av juryn i Riksfotoutställningens samtliga grupper. Rader med normal stil markerar att fotografens bidrag är antaget. Rader med fet stil markerar att det nominerats för att tilldelas en utmärkelse, dvs diplom eller någon av medaljerna Guld, Silver eller Brons.

Juryn i varje grupp har bestått av en yrkesverksam fotograf, en konstnär och en konststuderande.

Vid juryns redovisning av de olika grupperna under Riksfototräffen i Simrishamn avslöjas vilka fotografer som fått diplom och medaljer i de olika grupperna samt vilka som blivit Årets Fotoklubb, Årets Fotograf och Årets Ungdomsfotograf.

Grupp A – kollektion påsikt

Nominerade fotografer i bokstavsordning

Fotograf Klubb Titel Resultat
Anders Fredriksson Enskede Fotoklubb On The Beach Antagen
Björn Björnson Fotoklubben Avtrycket – Stockholm Och jag säger vem du är Utmärkelse
Camilla Ekendal Kinna Fotoklubb Hope Antagen
Göran Zebühr Enskede Fotoklubb Kutens verkstad Antagen
Klas Eriksson Traktörens Fotoklubb Filminspelning Utmärkelse
Klas Gustafson Skara Fotoklubb En sista hälsning Utmärkelse
Lars Hägglund Ljusdals Fotoklubb Sarvslakt Utmärkelse
Lars-Håkan Hansson Ystads Fotoklubb Speglat o öppet fönster Antagen
Lena Gustafsson Skara Fotoklubb Mhären Utmärkelse
Maria Vestlund Folkare Fotoklubb I Smedjan Antagen
Mats Grimfoot Fotoklubben Focus – Örebro Snedtänkt Utmärkelse
Nils-Erik Jerlemar Malmö International Photo Society Bike Rhapsody Utmärkelse
Olle Robin (Enskild medlem) Tank Antagen
Patrik Nilsson Sundsvalls Fotoklubb Övergivet Utmärkelse
Roland Brinkberg Fotoklubben Avtrycket – Stockholm Väg 1-4 Utmärkelse
Ulf Norenius Varbergs Fotoklubb Ödehuset Utmärkelse

Grupp B – kollektion digitalbilder

Nominerade fotografer i bokstavsordning

Fotograf Klubb Titel Resultat
Anders Bergh Stockholms Fotoklubb minimal x 5 Antagen
Anders Källén Stockholms Fotoklubb Skridskobanan Antagen
Andreas Eklind Bollnäs Fotoklubb Primadonnan Utmärkelse
Anke von Belino Eslövs Fotoklubb Ekorren i parken Antagen
Ann-Christin Carlsson Hyssna Fotoklubb Min lilla höna Utmärkelse
Björn Wiksten Bollnäs Fotoklubb Linjer Utmärkelse
Bror Johansson Folkare Fotoklubb Ullångersfjärden Utmärkelse
Börje Wallgren Gävle Fotoklubb 0,56 sek Utmärkelse
Christer Hansson Borås Fotoklubb Bonden och tjurarna Antagen
Christer Hurve Fotoklubben Avtrycket – Stockholm Upp i luften Utmärkelse
Dick Eriksson Enskede Fotoklubb St Ives Utmärkelse
Eva Svenberg Alingsås Fotoklubb Bubbla Utmärkelse
Fredrik Nordlander Kungsbacka Fotoklubb Eldshow Antagen
Göran Zebühr Enskede Fotoklubb Blomsterrelationer Antagen
Irene Gustafsson Kinna Fotoklubb Nypor på lina Utmärkelse
Jenni Sjöberg Gagnefs Fotoklubb Väsen Antagen
Jesper Eggertsen Skara Fotoklubb Uttryck Utmärkelse
Joachim Haux Kalmar Fotoklubb Livets väg Utmärkelse
Klas Gustafson Skara Fotoklubb Silo Antagen
Marcus Liedholm Fotoklubben Kamera – Ängelholm Dragonfly macro cosmos Utmärkelse
Maria Lundborg Kinna Fotoklubb Under bar himmel Antagen
Mia Elnif Lerums Fotoklubb Hair Utmärkelse
Monica Wennblom Traktörens Fotoklubb Naturstilleben Antagen
Nerina Bersan Folkare Fotoklubb Moppebrutta Antagen
Patrik Nilsson Sundsvalls Fotoklubb Långtidsparkering Utmärkelse
Roger Pistol Bildgruppen Prisma – Hallstahammar Emelie 1,2,3 Antagen
Rolf Linder Melleruds Fotoklubb Vardagsslit Antagen
Stefan Falk Alingsås Fotoklubb Lofoten Antagen

Grupp C – enstaka påsiktsbild

Nominerade fotografer i bokstavsordning

Fotograf Klubb Titel Resultat
Anke von Belino Eslövs Fotoklubb Triangeltrio Utmärkelse
Ann-Marie Genne ABF Fotoklubb – Uddevalla Ett ljus i mörkret Antagen
Ann-Marie Stålgren Sundsvalls Fotoklubb Vilande skarvar Antagen
Arne Hansson Ystads Fotoklubb Fåglar Antagen
Arne Hansson Ystads Fotoklubb Munka Tågarp Antagen
Barbro Lindh Fotoklubben Avtrycket – Stockholm Lökar Antagen
Bengt Moberg Bollnäs Fotoklubb Hörnlägenhet Antagen
Bengt Moberg Bollnäs Fotoklubb Tungan Antagen
Benny Larsson Fotoklubben Focus – Örebro Kolkraft Antagen
Bertil Sterner Falköpings Fotoklubb Raske Villes hund Utmärkelse
Birgitta Gigi Ström Fotoklubben Zoom – Odensbacken TWIST AND SHOUT Antagen
Björn Björnson Fotoklubben Avtrycket – Stockholm Ja, jag sitter i solen Utmärkelse
Björn Björnson Fotoklubben Avtrycket – Stockholm Kamoflage Utmärkelse
Brita Edberg Husums Fotoklubb Skuleskogen Antagen
Börje Norfelt Bollnäs Fotoklubb Tännfatet Antagen
Camilla Ekendal Kinna Fotoklubb Remember Antagen
Carina Hedlund Skellefteå Fotoklubb Söndagspromenad Antagen
Carina Hedlund Skellefteå Fotoklubb Svalka Utmärkelse
Christina Idling Enström Köpings Fotoklubb Klåda Utmärkelse
Christina Idling Enström Köpings Fotoklubb Naturligt Antagen
Claes Söderström Alingsås Fotoklubb Drömmar om Antagen
Dan Nilsson Åmåls Fotoklubb Bastardsvärmare Antagen
Gunilla Hägg ABF Fotoklubb – Uddevalla Salt hjärta Antagen
Gunnel Jönsson Österlens Fotoklubb Lyckad bananjakt Antagen
Göran Gärberg ABF Fotoklubb – Uddevalla Hair Antagen
Göran Gärberg ABF Fotoklubb – Uddevalla Twelve Utmärkelse
Göran Zebühr Enskede Fotoklubb Hemlisar Antagen
Håkan Fredén Ystads Fotoklubb Samtal Antagen
Ingela Backman Sundbybergs Fotoklubb Flamingo Utmärkelse
Ingela Backman Sundbybergs Fotoklubb Flygplatsen Antagen
Ingrid Hynynen Köpings Fotoklubb En rolig historia Antagen
Jan Tengqvist Enskede Fotoklubb Tempest EUROPE Antagen
Jarmo Viippola Stenstorps Fotoklubb Jorduggla Utmärkelse
Jerry Hermansson Enskede Fotoklubb Gullring Antagen
Jerry Hermansson Enskede Fotoklubb Torrt träd Antagen
Jimmy Runsteen Alingsås Fotoklubb Baksida Antagen
Jonas Axelson Österlens Fotoklubb En man och hans moped Utmärkelse
Kalevi Mörsky Fotoklubben Focus – Örebro Biätare Utmärkelse
Kalevi Mörsky Fotoklubben Focus – Örebro Tågresenär Utmärkelse
Karina Gustafson Borås Fotoklubb Rödhake Antagen
Kay Kjellgard Fotoklubben Pan – Göteborg Åsnepingvin Antagen
Kenneth Friberg Folkare Fotoklubb Treasly Utmärkelse
Kerstin Rosén Skara Fotoklubb Det gamla pianot Antagen
Klas Gustafson Skara Fotoklubb Möte Hanoi Antagen
Krister Andersson Österlens Fotoklubb Emma Utmärkelse
Lars Stjernlöf Fotoklubben Pan – Göteborg Ensam Antagen
Lars Stjernlöf Fotoklubben Pan – Göteborg Guds barn ? Utmärkelse
Leif Elmgren Kinna Fotoklubb Flatruet Antagen
Lena Gustafsson Skara Fotoklubb Blyg Antagen
Maria Vestlund Folkare Fotoklubb Stamtavla Antagen
Mia Elnif Lerums Fotoklubb Silence Antagen
Mikaela Friberg Dentsply Photo Club Sweden Little lady Antagen
Monica Engstrand Bankeryds Fotoklubb Det är synd om människorna Antagen
Nerina Bersan Folkare Fotoklubb Grey Velvet Utmärkelse
Nils-Erik Jerlemar Malmö International Photo Society Umbrella in Mist No 2 Utmärkelse
Ninni Andersson Enskede Fotoklubb Flickan i Havanna Antagen
Olle S Lundgren Ystads Fotoklubb Horses_in_Dawn Utmärkelse
Peter Olausson Österlens Fotoklubb Night Vision Utmärkelse
Ragnar Nyberg Gagnefs Fotoklubb grevyzebror Antagen
Robert Eronn Enskede Fotoklubb Litet ljus i mörkret Antagen
Siv Domeij Husums Fotoklubb Trassliga förbindelser Antagen
Sraffan Strömberg Enskede Fotoklubb Dam i gult Antagen
Sture Domeij Husums Fotoklubb Interiör Antagen
Sture Marklund Skellefteå Fotoklubb Visiting Ale Antagen
Timothy Butts Borås Fotoklubb Timeless Antagen
Tommy Lie Fotoföreningen F’labb – Vännäs “blänket” Antagen
Tony Clementz AstraZeneca Gothenburg Photo Club Stork Utmärkelse
Tony Clementz AstraZeneca Gothenburg Photo Club Svamphätta Utmärkelse
Tore Johansson Stenstorps Fotoklubb I tryggt förvar Antagen
Ulf Norenius Varbergs Fotoklubb Fyrkantigt bord Antagen
Ulf Sundgren Bollnäs Fotoklubb Kulturlandskap Antagen
Ulrika Jakobsson Borås Fotoklubb Dancing Antagen
Åke Sundelin Åmåls Fotoklubb Titta Antagen

Grupp D – enstaka digitalbild

Nominerade fotografer i bokstavsordning

Fotograf Klubb Titel Resultat
Anders Bergh Stockholms Fotoklubb Mellan ljus och skugga Antagen
Anders Bergh Stockholms Fotoklubb möte vid havet Antagen
Anders Fredriksson Enskede Fotoklubb Ensam Utmärkelse
Anders Hammarström Fotografiska Föreningen Göteborg Dark & Tranquility Knowledge Antagen
Anders Pärsings Gagnefs Fotoklubb Flicka och vattenfall Antagen
Andreas Gärdsback Gagnefs Fotoklubb Eld Antagen
Andreas Gärdsback Gagnefs Fotoklubb Rörligt Antagen
Annica Westerlund Sundsvalls Fotoklubb 2 På tröskeln Antagen
Annica Westerlund Sundsvalls Fotoklubb 3 Bron Atlanthavsvejen Antagen
Annika Jernström Tyresö Fotoklubb Nötknäpparen Antagen
AnnLouise Feltenmark Kinna Fotoklubb Skymmning på Hönö Antagen
Barbro Lindh Fotoklubben Avtrycket – Stockholm Fordon Antagen
Bengt Moberg Bollnäs Fotoklubb Fångad i flykten Antagen
Birgitta Bartholdson Carlsson Kungsbacka Fotoklubb Ballongfärden Antagen
Birgitta Lindberg Palmgren Alingsås Fotoklubb young sihk Antagen
Björn Björnson Fotoklubben Avtrycket – Stockholm Lamphatten Antagen
Boppe Perhamn Kalmar Fotoklubb Fel väg Antagen
Carina Hedlund Skellefteå Fotoklubb En lugn eftermiddag Antagen
Carina Hedlund Skellefteå Fotoklubb Grafton Street Utmärkelse
Christer Hansson Borås Fotoklubb Frostbiten Antagen
Christer Hansson Borås Fotoklubb I bakgrunden Antagen
Christer Karlsson AstraZeneca Gothenburg Photo Club Oväder i Dolomiterna Utmärkelse
Christer Ryhming Ystads Fotoklubb Cool trast Antagen
Christina Fryle Varbergs Fotoklubb Syskon Antagen
Claes Jonsson Fotografiska Föreningen i Malmö En öl och en cigg Utmärkelse
Cristian Lintrup Enskede Fotoklubb Torrt Antagen
Curt Karlsson Ystads Fotoklubb Brösarp Antagen
Curt Karlsson Ystads Fotoklubb Sandhammaren Antagen
Curt Karlsson Ystads Fotoklubb Stickat Antagen
Dick Wåhlin Bankeryds Fotoklubb Lejon i Tanzania Antagen
Erling Pedersen Ystads Fotoklubb Ragare Utmärkelse
Erling Pedersen Ystads Fotoklubb Resande-Saknas Antagen
Gunnar Almfeldt Enskede Fotoklubb The Cross Utmärkelse
Gunnar Meller Folkare Fotoklubb Melting islands Antagen
Gunnel Jönsson Österlens Fotoklubb Kärlek Antagen
Göran Karlsson Åmåls Fotoklubb Stationen Antagen
Göran Unemyr Bankeryds Fotoklubb RIFO2019_D_Sheriffen Utmärkelse
Ingela Backman Sundbybergs Fotoklubb Flygande uggla Utmärkelse
Ingela Backman Sundbybergs Fotoklubb Lunne Antagen
Ingvar Åslund Gagnefs Fotoklubb Atlantkustvägen Antagen
Ivan Sköld Sundsvalls Fotoklubb Titt ut Antagen
Jan Westerlund Gällivare-Malmbergets Fotoklubb Vattenhål Utmärkelse
Jarmo Viippola Stenstorps Fotoklubb Korp Antagen
Jarmo Viippola Stenstorps Fotoklubb Stenknäcksparet Antagen
Jimmy Runsteen Alingsås Fotoklubb Lights in Alingsås Antagen
Johan Siverklev Hyssna Fotoklubb Fiskarfänge? Antagen
Jonas Axelson Österlens Fotoklubb Ljusets låga Antagen
Jonas Axelson Österlens Fotoklubb Trappan upp Utmärkelse
Kay Kjellgard Fotoklubben Pan – Göteborg Färjbild Utmärkelse
Klas Gustafson Skara Fotoklubb Toskana Antagen
Krister Andersson Österlens Fotoklubb Ett möte Antagen
Krister Andersson Österlens Fotoklubb Spår Utmärkelse
Kåre Gustafsson Stockholmsbild Taube Antagen
Kåre Gustafsson Stockholmsbild Varnhem Antagen
Lars Hägglund Ljusdals Fotoklubb Björk Badjelánnda Antagen
Lars Hägglund Ljusdals Fotoklubb Fiskare Utmärkelse
Lars Jonsson Gagnefs Fotoklubb Uppblåst Antagen
Lars-Erik Boberg Gagnefs Fotoklubb Grodan i Faluskogen Antagen
Lars-Erik Boberg Gagnefs Fotoklubb Skymningstur på Runn Antagen
Lena Gustafsson Skara Fotoklubb Vietnam Antagen
Lena Weilandt Enskede Fotoklubb Fiskaren på floden Li Antagen
Lennart Broberg Ystads Fotoklubb Femtionio stenar Utmärkelse
Maria Lundborg Kinna Fotoklubb tomhet Antagen
Marie Gustafsson Huskvarna Fotoklubb Isgrottan Antagen
Marie Gustafsson Huskvarna Fotoklubb Vinterkonst Antagen
Mats Grimfoot Fotoklubben Focus – Örebro Modern arkitektur Utmärkelse
Mia Elnif Lerums Fotoklubb Fred Utmärkelse
Michael Rohdin Enskede Fotoklubb Ulf Utmärkelse
Monica Engstrand Bankeryds Fotoklubb Vid vattenhålet Utmärkelse
Monica Larsson Huskvarna Fotoklubb I ensamhet Antagen
Olle Robin (Enskild medlem) Waves Antagen
Patrik Eric Willy Andersson Eskilstuna Fotoklubb Allt man behöver Antagen
Patrik Nilsson Sundsvalls Fotoklubb Doomsday Antagen
Peter Reichel Gagnefs Fotoklubb Julafton Antagen
Peter Transjoe Linköpings Fotoklubb Baby-sitter Antagen
Roland Brinkberg Fotoklubben Avtrycket – Stockholm Bänken Antagen
Roland Brinkberg Fotoklubben Avtrycket – Stockholm Huset Utmärkelse
Roland Nilsson Stenstorps Fotoklubb Frans Antagen
Roland Nilsson Stenstorps Fotoklubb Smögen 01 Antagen
Rolf Wingård Lerums Fotoklubb Spegling Antagen
Sraffan Strömberg Enskede Fotoklubb På sin spets Antagen
Steen Stavnshøj Österlens Fotoklubb Luftpump Antagen
Stefan Falk Alingsås Fotoklubb Inlandsbanan Antagen
Sten Ahrén Ystads Fotoklubb Björnen i Finland Antagen
Sture Marklund Skellefteå Fotoklubb Oscar och Alva Antagen
Susanne Flink Fotoklubben Focus – Örebro Tre gummor Antagen
Thord Harry Nilsson Bildgruppen Prisma – Hallstahammar Mat Antagen
Timothy Butts Borås Fotoklubb Let them eat cake Antagen
Tommy Wahlberg Ystads Fotoklubb Får jag mer Tack? Antagen
Tony Clementz AstraZeneca Gothenburg Photo Club Arbete pågår Antagen
Urban Rundblom Sundsvalls Fotoklubb Iskallt Antagen
Veronica Forsberg Ankarsrums Fotoklubb Smoking break Antagen
Åke Sundelin Åmåls Fotoklubb Nu jäklar Antagen

Bildspel

Nominerade fotografer i bokstavsordning

Fotograf Klubb Titel Resultat
Camilla Ekendal Kinna Fotoklubb Framtiden Utmärkelse
Dick Wåhlin Bankeryds Fotoklubb Fiskljuse & Havsörn Utmärkelse
Håkan Fredén Ystads Fotoklubb Requiem Utmärkelse
Katarina Holmström Kungsbacka Fotoklubb Årshjulet Utmärkelse
Mikaela Friberg Dentsply Photo Club Sweden Rome – walking the streets Utmärkelse
Per Andersson Fotoklubben Kamera – Ängelholm Sönderfall Utmärkelse
Tommy Lie Fotoföreningen F’labb – Vännäs Mitt år vid bäcken Utmärkelse

Grupp U – ungdom

Nominerade fotografer i bokstavsordning

Fotograf Klubb Titel Resultat
Angela Jillings Ljusdals Fotoklubb Mäns våld mot kvinnor Antagen
Christoffer Eriksson Ljusdals Fotoklubb Love birds Antagen
Johannes Saario Gagnefs Fotoklubb Lift upp Antagen
Johannes Saario Gagnefs Fotoklubb Nål & Tråd Antagen
Karin Jonasson Ljusdals Fotoklubb Blomsterflicka Utmärkelse
Karin Jonasson Ljusdals Fotoklubb Dans, dans, dans! Utmärkelse
Karin Jonasson Ljusdals Fotoklubb I dimman Utmärkelse
Karin Jonasson Ljusdals Fotoklubb Kött the fuck up Utmärkelse
Klaudia Grzebielska Ljusdals Fotoklubb Ängel Antagen
Klaudia Grzebielska Ljusdals Fotoklubb Vänskap Utmärkelse
Lovis Transjoe Linköpings Fotoklubb Don’t Drink & Drive Antagen
Lovis Transjoe Linköpings Fotoklubb Family Vacation Utmärkelse
Malin Lundgren Tidaholms Fotoklubb Det finns fler av mig… Utmärkelse

Nominerade till Årets Fotoklubb

Årets Fotoklubb blir den fotoklubb som samlat flest poäng (undantaget Ungdomsgruppen). Poängfördelning: Guldmedalj 9 poäng, Silvermedalj 7 poäng, Bronsmedalj, 5 poäng, Diplom 3 poäng och Antagen 1 poäng. För kollektioner (dvs grupp A och B) multipliceras poängen ovan med 2.

Nominerade klubbar i bokstavsordning

Klubb
Enskede Fotoklubb
Fotoklubben Avtrycket – Stockholm
Skara Fotoklubb
Ystads Fotoklubb
Österlens Fotoklubb

Nominerade till Årets Fotograf

Årets Fotograf blir den fotograf som samlat flest poäng (undantaget Ungdomsgruppen). Poängfördelning: Guldmedalj 9 poäng, Silvermedalj 7 poäng, Bronsmedalj, 5 poäng, Diplom 3 poäng och Antagen 1 poäng. För kollektioner (dvs grupp A och B) multipliceras poängen ovan med 2.

Nominerade fotografer i bokstavsordning

Fotograf Klubb
Björn Björnson Fotoklubben Avtrycket – Stockholm
Jesper Eggertsen Skara Fotoklubb
Lars Hägglund Ljusdals Fotoklubb
Mikaela Friberg Dentsply Photo Club Sweden
Patrik Nilsson Sundsvalls Fotoklubb